Podatek VAT w Hiszpanii w 2025 – co musisz wiedzieć?

W Hiszpanii, podobnie jak w Polsce, obowiązuje system podatku VAT, który jest zgodny z dyrektywami Unii Europejskiej. Jest on podatkiem pośrednim, doliczonym do ceny większości towarów i usług – płacony przez konsumenta końcowego, a pobierany przez przedsiębiorców. Sprawdź, co warto o nim wiedzieć – w niniejszym poradniku znajdziesz wszystkie informacje o stawkach, rejestracji i składaniu deklaracji VAT w Hiszpanii!

Czym jest podatek VAT (Hiszpania)

Podatek VAT w Hiszpanii (hiszp. IVA – Impuesto sobre el Valor Añadido) to podatek pośredni pobierany na każdym etapie obrotu towarami i usługami, który ostatecznie ponosi konsument końcowy. Jego istotą jest opodatkowanie wartości dodanej, czyli różnicy między wartością sprzedaży a wartością zakupów, jaką przedsiębiorstwo generuje na danym etapie łańcucha dostaw. Podatek VAT w Hiszpanii obowiązuje zarówno osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, jak i osoby prawne (firmy), które dokonują sprzedaży towarów lub świadczenia usług na terytorium Hiszpanii. Każdy podmiot gospodarczy działający w Hiszpanii musi doliczać VAT do ceny swoich produktów lub usług (o ile nie jest z tego zwolniony) i odprowadzać go do urzędu skarbowego.

Nadzór nad poborem, rozliczaniem i kontrolą podatku VAT sprawuje La Agencia Estatál de Administración Tributaria (AEAT) – czyli hiszpańska Krajowa Agencja Administracji Podatkowej. Jest to odpowiednik urzędu skarbowego, podlegający Ministerstwu Finansów. Instytucja ta odpowiada za:

  • rejestrację podatników VAT (przyznawanie numeru NIF-IVA);

  • przyjmowanie deklaracji VAT (formularze Modelo 303, 390 itd.);

  • kontrolę zgodności rozliczeń (w tym system SII);

  • nakładanie sankcji w przypadku nieprawidłowości.

VAT w Hiszpanii  – stawki

Obecnie obowiązują cztery hiszpańskie stawki VAT – 21%, 10%, 4% oraz 0%, które dotyczą różnych kategorii produktów i usług.

  • 21%. Podstawowa stawka VAT w Hiszpanii wynosi 21 procent i stosowana jest w przypadku większości produktów i usług, w tym elektroniki, odzieży, paliw, alkoholu, kosmetyków czy usług profesjonalnych i luksusowych. W praktyce obejmuje więc wszystkie te produkty i usługi, których nie obejmują pozostałe stawki.
  • 10%. To obniżona stawka VAT, która obejmuje m.in. żywność przetworzoną, napoje bezalkoholowe, usługi gastronomiczne, transport publiczny, zakwaterowanie w hotelach czy bilety na imprezy kulturalne i sportowe.
  • 4%. W Hiszpanii obowiązuje także super obniżona stawka VAT, która dotyczy produktów pierwszej potrzeby, takich jak świeża żywność (niektóre kategorie), chleb, mleko, jaja, książki papierowe, gazety, lekarstwa na receptę oraz niektóre produkty ortopedyczne.
  • 0%. Zerowa stawka VAT ma charakter tymczasowy i została wprowadzona jako środek przeciwinflacyjny (np. na eksport czy usługi międzynarodowe).

Co musi zawierać faktura VAT w Hiszpanii?

W Hiszpanii faktura VAT (factura con IVA) musi być wystawiona w momencie dostawy towarów do osób, które nie są podatnikami. Aby była zgodna z obowiązującymi w kraju przepisami, powinna zawierać kilka niezbędnych informacji. Te najważniejsze to:

  • numer faktury i data wystawienia;

  • dane sprzedawcy: nazwa, adres i NIF (numer VAT w Hiszpanii);

  • dane nabywcy (dla firm): nazwa, adres, NIF lub VAT UE;

  • opis towarów lub usług;

  • data dostawy lub wykonania usługi (jeśli inna niż data faktury);

  • podstawa opodatkowania (kwota netto);

  • właściwa stawka VAT (21%, 10%, 4%) i kwota VAT;

  • łączna kwota brutto;

  • wzmianka o zwolnieniu z VAT, jeśli dotyczy.

Warto dodać, że w przypadku transakcji do 400 euro możliwe jest stosowanie uproszczonej faktury VAT, która musi zawierać jedynie podstawowe informacje o sprzedawcy, dacie, opisie towaru/usługi, stawce i kwocie VAT. W Hiszpanii taka forma faktury (factura simplificada) jest dopuszczalna dla sprzedaży detalicznej, usług gastronomicznych, transportowych czy parkingowych, co znacznie ułatwia dokumentowanie drobnych transakcji i codzienne rozliczenia VAT.

Rejestracja VAT w Hiszpanii - kiedy, jak i ile się czeka?

W Hiszpanii zarejestrować się do VAT muszą wszystkie firmy hiszpańskie prowadzące sprzedaż towarów i usług. O nadanie numeru VAT ubiegać się mogą także firmy zagraniczne świadczące usługi na terenie Hiszpanii (jak sprzedaż online, import towarów do Hiszpanii, nieruchomości czy magazynowanie). Dzięki temu zyskują takie same prawa, co krajowe przedsiębiorstwa, mogąc dokonywać transakcji opodatkowanych.

Rejestracja do VAT nie jest skomplikowana i składa się z kilku etapów:

  1. przygotowanie niezbędnych dokumentów, takich jak dane firmy oraz informacje o prowadzonej działalności gospodarczej;
  2. złożenie wniosku o rejestrację do VAT w Hiszpanii – składa się go w urzędzie skarbowym (Administración de la Agencia Estatál de Administración Tributaria);
  3. uzyskanie hiszpańskiego numeru VAT (Número de Identificación Fiscal, który jest potrzebny do składania deklaracji VAT).

Czas oczekiwania na nadanie numeru VAT w Hiszpanii wynosi od kilku dni do ok. 2-3 tygodni (w zależności od poprawności dokumentów i tego, czy jest to firma lokalna czy zagraniczna).

Uwaga! Dokonać rejestracji VAT w Hiszpanii należy również po przekroczeniu progu Intrastat, czyli obowiązkowego limitu dotyczącego wewnątrzunijnego handlu towarami. Jego przekroczenie oznacza konieczność nie tylko składania sprawozdań statystycznych, ale także rejestracji do VAT, jeśli firma prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą na terytorium Hiszpanii. Obowiązek ten dotyczy zarówno dostaw, jak i nabyć wewnątrzwspólnotowych.

Składanie deklaracji VAT w Hiszpanii - gdzie, kiedy i jak?

Składanie deklaracji VAT w Hiszpanii jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy zarejestrowanego do podatku od wartości dodanej. Deklaracja umożliwia rozliczenia VAT, czyli wykazanie, ile podatku naliczonego zapłacono przy zakupach oraz ile należnego pobrano od klientów. Dzięki temu urząd skarbowy (AEAT) może zweryfikować poprawność rozliczeń i ustalić, czy przedsiębiorca powinien dopłacić podatek, czy przysługuje mu zwrot VAT. Regularne składanie deklaracji VAT zapewnia zgodność z prawem i chroni przed karami finansowymi – jest to kluczowy element transparentności w obrocie gospodarczym i funkcjonowania systemu podatku od wartości dodanej w Hiszpanii.

Kary za za błędy lub brak rozliczeń podatku VAT od hiszpańskiego Urzędu Skarbowego

Rozliczanie podatku VAT w Hiszpanii jest obowiązkowe, a tamtejszy urząd skarbowy bardzo rygorystycznie podchodzi do tej kwestii. Z karami finansowymi wiąże się już samo opóźnienie w złożeniu deklaracji, a brak zapłaty VAT czy nieprawidłowości na fakturach mogą być niezwykle kosztowne. Dlatego zalecamy przestrzeganie wszystkich terminów, a także respektowanie obowiązków, jakie spoczywają na płatniku VAT.

Jeżeli chcesz uniknąć kar związanych z podatkiem VAT i prowadzić działalność gospodarczą w Hiszpanii bez żadnych problemów, zgłoś się do naszych specjalistów VAT Compliance. Świadczą oni kompleksowe usługi, pomagając Ci w stosowaniu się do przepisów i wytycznych urzędu skarbowego w Hiszpanii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *